Hladomor


V letech 1994-1998 se odehrál v Severní Koreji hladomor označován jako Namáhavý pochod. Oficiální údaj, který by vyčísloval počet obětí na lidských životech, není znám, odhady hovoří až o 3,5 milionu obětí

Izolace země, spolu s neefektivitou typickou pro kolektivizované zemědělství, zapříčinily totální úpadek tohoto sektoru. První náznaky hladomoru se objevily již na přelomu let 1992 a 1993, kdy vláda začala autoritativně prosazovat nutnost jíst dvě místo tří jídel denně, s odvoláním na nezdravost třetího jídla. Tento program se nesl v duchu hesla „Za dvě jídla denně.“ a později, v době akutního nedostatku potravy, vláda hlásala nové heslo „Chovej si každý svou krysu.

Velkým spouštěčem hladomoru byly záplavy v roce 1995, které spláchly úrodu, sklady obilí i infrastrukturu. Byly to největší záplavy během posledních 70 let. O dva roky později, v době, kdy se země ještě nevzpamatovala z důsledků povodní, zasáhlo oblast ničivé sucho. Právě v roce 1997 dosáhl severokorejský hladomor největší intenzity, když kombinace povodní a následného sucha prakticky zničila zemědělství. 

Kritický nedostatek jídla způsobil, že lidé snědli vše, co bylo v přírodě alespoň trochu jedlé. Od kořínků, trávy, kůry ze stromů přes brouky až po drobnou zvěř. To také bohužel často způsobilo otravu a smrt.

Panuje domněnka, že během hladomoru docházelo i ke kanibalismu.

Zatímco jeho manželka byla na služební cestě, zabil svou nejstarší dceru. Protože jeho syn viděl, co udělal, zabil jej také. Když se žena vrátila domů, nabídl jí jídlo se slovy: ‚Máme maso‘.

                                                                                          výpověď severokorejského informátora

Nepříznivé podmínky přetrvávají i během letošního roku, 2016. Vláda vyzývá obyvatele ke střádání zásob jídla. Podle jihokorejských médií musí každý obyvatel metropole měsíc co měsíc věnovat kilogram rýže do státních skladišť. Režim pro letošní rok rovněž požádal zahraničí o pomoc v podobě 440 000 tun jídla.

Nedostatku potravin v KLDR se také věnuje mezinárodní společnost Word food programme. 

Dle jejích statistik  více jak 70 % obyvatel nemá jistotu pravidelného příjmu potravin a více jak jedna třetina dětí trpí podvýživou. 

WFP v zemi poskytuje potravinovou pomoc již od roku 1995. Snaží se dodávat rýži, olej, mouku a další potraviny především do nemocnic a škol.