Kim Čong-un


Životopis Velkého maršála Kim Čong-una

Velký maršál je synem Kim Čong-ila a bývalé operní pěvkyně Ko Čong-hui. Velká část jeho života je pro nás ale neznámá. V roce 2011, kdy převzal moc po svém otci, mu mohlo být kolem 20 let. I přes to, že strávil část svých studijních let ve Švýcarsku, západní myšlení ho neovlivnilo a Severní Korea pod jeho vedením dále pokračuje v testování jaderných zbraní a v udržování svých obyvatel ve strachu a izolaci od okolního světa.

Maršálův nástup k moci

V letech 1993 až 1998 studoval na mezinárodní škole v Bernu, ve Švýcarsku. Studia vykonal pod falešným jménem Chol Pak. Hovoří anglicky, francouzsky a německy. Po ukončení studií se vrátil zpět do Severní Koreje a nastoupil na studia na vojenské akademii.

Po dostudování vojenské akademie zasedl od dubna 2009 v Komisi národní obrany, kde se měl seznámit s nástroji moci. Během sjezdu Korejské strany práce v září 2010 byl jmenován místopředsedou Ústřední vojenské komise. Zároveň byl povýšen do hodnosti generála.

V souvislosti s přípravou na nejvyšší státní funkce se objevily spekulace, že prodělal plastickou operaci, aby se podobal svému dědovi, Kim Ir-senovi. Po smrti svého otce Kim Čong-ila 17. prosince 2011 se stal faktickým vůdcem Severní Koreje.

Maršál a krásná Ri Sol-ču

Jeho manželkou je od roku 2009 Ri Sol-ču. Ta se po jeho boku začala objevovat ale až v červenci 2012. Také se spekuluje, že v roce 2012 Kimovi porodila dceru, Ču-e. Tento fakt prozradil bývalý americký basketbalista Dennis Rodman. Vůdce KLDR se k situaci nijak nevyjádřil. Nikdy oficiálně nepotvrdil ani těhotenství Ri Sol-ču. Kim Čong-un má zřejmě ještě jednu nemanželskou dceru. Ta se narodila v roce 2010.