Česká literatura


Yeonmi Park, Abych přežila; 2015: Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koree a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou.

Barbara Demick, Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji; 2014: Novinářka Barbara Demick ve své knize odhaluje nevídané skutečnosti ze země a společnosti, o nichž toho zbytek světa mnoho neví. Sleduje osudy šestice lidí: tajně se scházejícího mladého páru, idealistické lékařky, malého bezdomovce, vzorné pracovnice továrny milující Kim Ir-Sena víc než svou rodinu a její vzdorovité dcery.

Kang Čchol-hwan, Pchjongjangská akvária; 2003: Kniha je prvním osobním a literárně zpracovaným svědectvím o životě v Severní Koreji, které bylo na Západě publikováno, a nepokrytě ukazuje absurdní a vylhané kulisy této poslední bašty stalinismu. Její autor sugestivně vypráví vlastní životní příběh od návratu rodiny z japonské emigrace v polovině šedesátých let, několikaletého pobytu v prominentní pchjongjangské čtvrti přes desetileté uvěznění celé rodiny v koncentračním táboře Jodok až k propuštění a úspěšnému útěku přes Čínu do Jižní Koreje.  

Hjok Kang, Tady je ráj – Svědectví o životě v Severní Koreji; 2004: Otřesné svědectví o životě v komunistickém ráji, kde se naprosto zhroutila ekonomika a obyvatelé umírají hladem (při hladomoru v letech 1993–1994 zahynuly podle odhadu dva miliony lidí). Autor vypráví o unifikovaném bydlení, škole s krutými tresty, funkcionářském kastovnictví. Děsivé jsou jeho vzpomínky na hladomor, kdy se každý staral jen sám o sebe a mrtví zůstávali ležet celé hodiny na ulicích bez povšimnutí. Lidé vařili polévku ze stromové kůry, chytali krysy, docházelo dokonce ke kanibalismu. V roce 1988 se Hjokovi rodiče rozhodli uprchnout do Číny.

Jim Frederick, Charles Robert Jenkins; Komunistou z donucení, 2006: V lednu roku 1965 čtyřiadvacetiletý seržant americké armády Charles Robert Jenkins opustil své stanoviště v Jižní Koreji, překročil Demilitarizovanou zónu a vzdal se severokorejským vojákům. Věřil, že se takto i za cenu uvěznění dostane zpět do Spojených států. Místo toho se ale na čtyřicet let ocitl v úplně jiném vězení – v jednom z nejbrutálnějších a nejrepresivnějších režimů, jaké svět poznal.

Guy Delisle, Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje; 2009: Vypráví s humorem a sarkastickou nadsázkou o každodennosti komunistické Koreje. Vtipně podané pocity nudy, nepatřičnosti, pracovní beznaděje a ztížené možnosti komunikace, která by beztak i bez jazykové bariéry byla nutně absurdní, ale také snaha dozvědět se víc, prozkoumat zakázaný svět a překročit hranice jsou nosnými tématy Delislova díla o práci na animovaném filmu v zahraničí.

Čang Čin-song, Milovaný vůdce – Můj útěk ze Severní Koreje; 2015:  Dosud žádný příslušník severokorejské elity nepopsal tak detailně vnitřní fungování tohoto totalitního státu a jeho propagandistického aparátu. Čang Čin-song měl coby severokorejský oficiální básník báječný život, dokud se ovšem neztratila přísně zakázaná kniha, kterou půjčil svému příteli. Mezinárodní bestseller, ve kterém autor zachycuje nejen život v Severní Koreji, ale i svůj neuvěřitelný útěk na svobodu.

Paul Fischer, Kim Čong-il uvádí; 2015: Kniha je beletrizovanou rekonstrukcí skutečného případu z roku 1978, kdy Kim Čong-il nechal unést dvě hvězdy jihokorejské kinematografie, aby pro něj vybudovaly základy filmového průmyslu.
… A tak se režisér Šin Sang-ok a herečka Čoi Eun-he, bývalí manželé, na osm let ocitli v tvůrčím zajetí, kdy pro totalitní režim natáčeli jeden snímek za druhým a dokonce se museli znovu vzít. Vysvobozeni byli po osmi letech za přispění CIA.

Blaine Harden, Útěk z Tábora 14 – Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji; 2013: Sin Tong-hjok se narodil v roce 1982 v Kaechonu, v táboře pro politické vězně, který leží asi 75 kilometrů od Pchjongjangu. Po svém útěku trvalo Sinovi dva roky, než se dostal do Jižní Koreje. V současnosti žije v Kalifornii, kde pracuje jako vyslanec pro organizaci, která bojuje za svobodu v KLDR.

Ingrid Steiner-Gashi, Dardan Gashi, Ve službách diktátora; 2010: Autentický příběh Kim Čong-rjul (krycí jméno „Emil“), vysoce postaveného severokorejského důstojníka a agenta, který uskutečnil při jedné služební cestě svůj dlouho plánovaný útěk. Po patnácti letech se utajování své existence vzdává a v této knize vypráví svůj dvojaký životní příběh.

Adam Johnson, Syn správce sirotčince; 2012: Kniha vypráví životní příběh mladého muže, syna správce sirotčince. V první části knihy čtenáře seznamuje s dětstvím Pak Čun-doa, druhá popisuje jeho pobyt v pracovním táboře a ve třetí části se dostává Pak Čun-do na svobodu a seznamuje se s krásnou herečkou Sun mu. 

Brian Reynolds Myers, Nejčistší rasa; 2010: fundovaná publikace o Severní Koreji. text přináší nový pohled na režim v Severní Koreji a odhaluje skutečné příčiny, proč Severokorejci jednají tak, jak jednají.

Jangová Lucia, McClellandová Susan, Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem, 2016: Svědectví ženy, která přežila věznění v KLDR a podařilo se jí i s malým dítětem uprchnout do Mongolska, odtud do Jižní Koreje a posléze do Kanady. Autorka popisuje podmínky v zemi, naprostou lhostejnost státních představitelů k utrpení lidí a všudypřítomné policejní špehování. Neméně šokující je i náhled do prostředí věznic a pracovních táborů.

B. Harden, Útěk ze Severní Koreje, 2016: Příběh o vzestupu Kim Ir-sena k moci a o mladém severokorejském stíhači, který se odvážil postavit se mu na odpor. Na základě dokumentů z čínských a ruských archivů, týkajících se role Maa a Stalina v nejasném vzestupu Kima, i na základě dokumentů zpravodajských služeb Spojených států a dalších vyšetřovacích spisů, předkládá Harden napínavý dobrodružný příběh a zcela nový způsob, jak chápat nejdéle přežívající totalitní stát na světě. 

Špitálníková Nina, Mezi dvěma Kimy, 2016: Koreanistce Nině Špitálníkové se povedlo navšívit KLDR hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Autorka popisu je své osobní zkušenosti ze studia na univerzitě a ze svých cest. 

Joseph Kim, Stephan Talty, Pod stejným nebem, 2017: Severokorejec Joseph Kim zažil hladomor, který ho připravil o otce, ze země vyhnal jeho sestru a matku a on se ocitl sám v ulicích. Naučil se žebrat a krást, až nakonec v zoufalství uprchl do Číny. Měl štěstí a podařilo se mu uprchnout do USA.

Sungdžu Lee; Susan McClellandová, S každou padající hvězdou, 2018: Autobiografie severokorejského chlapce jménem Sungdžu, který se ve dvanácti letech musel naučit žít na ulici a postarat se o sebe. Aby přežil, naučil se krást, prát se, žebrat, jezdit nákladními vlaky, prožívat strach z věznění nebo i popravy. 

Odborné univerzitní práce na téma KLDR

Na následujících odkazech najdete odborné univerzitní práce na téma KLDR

Karlova univerzita Praha

Metropolitní univerzita Praha

Vysoká škola ekonomická Praha

Masarykova univerzita Brno

Západočeská univerzita v Plzni

Univerzita Palackého v Olomouci