Co navštívit


V KLDR neexistuje individuální turistika. Veškerý cestovní ruch je organizovaný pod vedením severokorejského průvodce, který může umět česky.

Teoreticky jsou přístupné následující oblasti KLDR

  • Hlavní město Pchjongjang a okolí
  • Hora Mjohjang severně od Pchjongjangu
  • Jižní oblast Sariwon, Kaesong, Panmunjom
  • Jihozápadní oblat Nampo, hora Kuwol a Haeju
  • Východní pobřeží v okolí města Wonsan a Tanchon
  • Jihovýchodní oblast s horou Kumgang
  • Severní příhraniční oblast s Čínou

Turisté mohou navštívit místa povolená severokorejskou stranou, vždy za doprovodu severokorejského průvodce.

Nejvíce turistických atrakcí se nachází v Pchjongjangu a jeho nejbližším okolí.

Kim Ir-senovo náměstí
Srdce Pchjongjangu a symbol severokorejské ideologie. Místo s největší knihovnou země – Velkou studovnou lidí, v níž je uloženo 30 milionů knih a denně ji navštíví 10.000 Korejců.

Prezidentský palác Kumsusan
Zde leží mumifikovaný Kim Ir-sen. Nachází se zde také jeho nadrozměrná socha doprovázená podobiznou jeho syna, Kim Čong-ila. Do roku 1994 stával na tomto místě Prezidentský palác, který Kim Čong Il po smrti svého otce nechal přestavět právě na rozsáhlé mauzoleum. Kim Čong Il, zde byl po své smrti v roce 2011 pochován také.

Pahorek Mansu s monumentální sochou Velkého vůdce

Vítězný oblouk
Vyšší než známější v Paříži. Má být symbolem odporu Severokorejců proti tlaku Japonska v letech 1925–1945. Byl vystaven roku 1982 k poctě Kim Ir-sena a jeho 70. narozeninám – každý z 25 500 bloků, z kterých se památník skládá, reprezentuje den života bývalého vůdce.

Věž Čučche
Věž je 170 metrů vysoká. Byla postavena na počest 70. narozenin Kim Ir-sena za 35 dní. Stavba je věnována ideologii Kim Ir-sena, vyznačující se uchováním národní identity a soběstačnosti nad okolím. Výtahem se vyjede do výšky 150 metrů.

Americké válečnálod USS Pueblo
Loď byla zajatá roku 1968 – dodnes je to jediná americká válečná loď v cizích rukou.

Kesong
Bývalé hlavní město dynastie Koryo. Město se nachází jen několik kilometrů severně od demilitarizované zóny, která tvoří hranici s Jižní Koreou.

Hrobka krále Kongmina z dynastie Koryo
Hrobka se nachází 11 kilometrů od Kaesongu. Hrobka je ve skutečnosti dvojhrobka a její stavba trvala 7 let – vlevo je král, vpravo jeho manželka. Král Kongmin vládl Koreji ve druhé polovině 14.století.

Demilitarizovaná zóna v Pchanmudžomu
Zde američtí a severokorejští velitelé podepsali v roce 1953 příměří, které trvá dodnes. Korejská válka ale nebyla nikdy formálně ukončena. Dnes podpis příměří připomíná nenápadná budova, která leži na společné korejské hranici.

Muzeum dynastie Koryo

Dům pionýrů a mládeže
Zde se pořádají kulturní představení pro turisty.

Horské rekreační letovisko v pohoří Mjohjangsan
Pohoří Myohyangsan (Mjohjangsan) leží 150 kilometrů severovýchodně od Pyongyangu. Slovo „mjohjang“ doslova znamená „tajemná vůně“, což vyjadřuje nejen malebnost zdejších hor, jezer a vodopádů, ale také závan korejských mýtů a legend. Pohoří zabírá 300 km2, nejvyšší horou je Piro (1909 m n.m.).

Výstava mezinárodního přátelství
– neboli muzeum družby s dary všech světových státníků prezidentu Kim Ir-senovi a Drahému vůdci Kim Chong-ilovi. Dnes je zde přes 300.000 exponátů z celého světa. Muzeu vévodí vosková socha „Velkého vůdce“.

Buddhistický chrám Pohyon
Jeden z pěti největších chrámů v zemi. Pohyon je také místem, kde se nalézá kopie vzácné Tripikata Koreana, korejské sbírky buddhistických textů vyřezávaných do dřevěných bloků.  Neméně působivá kopie buddhistický kanovníku, který je zapsán na seznam památek UNESCO se počítá na více než 80 000 stránek a originál se nachází v jihokorejském chrámu Heinsa.

Přímořské město Nampo, soustava přehrad
Nampo byla původně malá rybářská vesnice, která se roku 1897 stala přístavem a roku 1945 byla přestavěna na moderní město.

Rodiště Kim Ir-sena v Mangyongdae
Nachází se zde rodný dům Kim Ir-sena, který byl ale propagandou vybudován až v jeho středním věku.

Pchjongjangské metro
Metro v Pchjongjangu tvoří dvě linky, nazývané Čolima a Hioksin. Nejhlubší stanice se nachází až 120 m pod zemí.

Pyongllywood
Korejský filmový ateliér, který vyprodukoval více než 10 000 filmů.

Chrám Anhwa
– se sedmipatrovou pagodou

Muzeum vítězné války
Muzeum bylo založeno již v roce 1953, pouhých 20 dní po podepsání příměří. Do současné budovy bylo přeloženo v roce 1974.

Hotel Ryugyong
Pyramidový hotel měl být nejvyšším hotelem na světě. Jeho stavba začala v roce 1987 a kdyby byl dostavěn, byla by to jediná budova mimo New York a Chicago, přesahující 300 metrů.

Umělecké studio
Studio se nachází na okraji Pyongyangu vytvořilo návrhy známých památníků a monumentů. Prototypy některých soch a billboardů jsou vystaveny na dvoře. Má 4.000 zaměstnanců, z toho 700 je profesionálních umělců. Nezpracovávají pouze domácí zakázky, ale také pro jiné země, hlavně africké státníky.

Institut vyšívání
Založen v roce 1947 samotnou manželkou Kim Ir-sena. Tenkrát měl 7 členů. Za Korejské války vyšívali vlajky a standarty.