Severokorejská literatura


Severokorejská literatura má dva hlavní nejznámější autory. Jsou jimi – poměrně nepřekvapivě – Kim Ir-sen a Kim Čong-il.

Sám Velký vůdce, Kim Ir-sen, napsal dle slov propagandy přes 10 000 děl, které byly ve 110 zemích přeloženy do více jak 60 jazyků. Jeho syn, Drahý vůdce, byl oproti svému otci trochu pozadu. Napsal během své třicetileté kariéry pouze okolo 900 děl. Ty však byly v 80 zemích přeloženy do 70 jazyků.

Za vlády Kim Ir-sena se psaly především novely, kterou po jeho smrti pomalu nahradila krátká poezie. Důvod byl praktický – díky ekonomickým problémům se papír začal stávat nedostatkovým zbožím a poezie mohla být díky své krátkosti součástí novin. 

Ministerstvo kultury propagovalo severokorejskou literaturu v Číně a v Rusku a někteří spisovatelé byli také do čínštiny a ruštiny přeloženy. 

Nejznámější severokorejští spisovatelé

Ri Ki-Yong; 1895-1984

Narodil se v Asanu,  v  provincii Jižní Čchungčchong. Navštěvoval školu Seiisku v Tokiu, byl organizátorem Čoson federace proletářských spisovatelů v Soulu (Choson Proletarian Writers‘ Federation) a lídrem Federace Severní Čoson pro literaturu a umění  (North Choson Federation of Literature and Arts). byl také členem Korejské komunistické strany a strávil více jak dva roky ve vězení.  Po osvobození korejského poloostrova se přesunul na sever kde působil jako spisovatel a publikoval pod pseudonymem Minchon. 

Hong Myong-hui; 1888-1968

Narodil se v Dongbu-ri, v provincii Severní Čchungčchong. Krátkou dobu pracoval jako editor v  Donga Ilbo a po Korejské válce zastával v Severní Koreji řadu rozličných pozic.  Je autorem díla Im Kkokjong, příběhu založeném na životě korejského národního hrdiny Im Kkokjonga.
Jeho vnuk, Hong Sok-jung, je také známým severokorejským autorem.

Han Sorya; 1900-1970

Narodil se v Hamhungu, na severu Korejského poloostrova . Po ukončení střední školy pokračoval na Univerzitě Nippon v Tokiu. Roku 1925 emigroval do Mandžuska, ale za dva roky se vrátil znovu do Seoulu a na konci Korejské války se usadil v Pchjongjangu.
Během své kariéry získal titul největšího spisovatele moderní korejské literatury a byl nazýván „živoucím klasikem“. Svého největšího kariérního vrcholu dosáhl v letech 1955 – 1957.
Mezi jeho nejznámější díla  patří Ryŏksa [History], nebo Jackals, který vypráví o korejci zabitém americkým misionářem pomocí injekce. Tato novela byla jako jedno z velmi mála děl přeložena i do angličtiny.